WDECH/WYDECH

zdjęcie: Sebastian Szwajkowski
zdjęcie: Sebastian Szwajkowski

„Wdech/Wydech” to tytuł nowej neonowej instalacji artystycznej, którą od dziś można oglądać
na bocznej ścianie budynku przy ulicy Narutowicza 21 (przy skrzyżowaniu z ul. Sienkiewicza). Pionowy neon o wymiarach 2,5 m x 8 m składa się z dwóch tytułowych słów, które pulsują naprzemienne
w rytmie ludzkiego oddechu. Autorami instalacji są architekci Katarzyna Furgalińska i Łukasz Smolarczyk z pracowni Supergut Studio z Katowic.  

zdjęcie: Maciej Stempij

Przygotowywaliśmy się do tej realizacji ponad 2 lata, prowadząc rozmowy zarówno z artystami lokalnymi, jak i twórcami z różnych stron  Polski. Z uwagi na fakt, że jest to pierwsza tej skali neonowa instalacja w Łodzi, zależało nam, żeby była ona w pełni przemyślana, przede wszystkim pod kątem doboru właściwej lokalizacji, a także samej treści neonu. Udało się znaleźć ścianę, która stojąc przy bardzo ruchliwym i oświetlonym skrzyżowaniu, w ciągu nocy znajduje się w mroku, co dla prezentacji neonu jest niezwykle istotne. Ponadto miejsce to daje możliwość wykorzystania wyrazistości
i czytelności formy neonu z dalszej perspektywy, dzięki czemu jest on dobrze widoczny nawet z ulicy Piotrkowskiej –
mówi Michał Bieżyński, kurator projektu z ramienia Łódzkie Centrum Wydarzeń.

zdjęcie: Maciej Stempij


W przeciwieństwie do coraz częściej pojawiających się w Polsce ledowych systemów oświetleniowych, instalacja „Wdech/Wydech” to powrót do neonu w jego klasycznej, szlachetnej postaci. Złożony jest on z odpowiednio powyginanych szklanych rurek, do wnętrza których, w podciśnieniu, wtłoczona została mieszanka dwóch gazów – 75 proc. neonu i  25 proc. argonu. Mieszanka ta w kontakcie z prądem o wysokim napięciu ulga procesowi jonizacji, który emituje promieniowanie UV, widoczne dla ludzkiego oka. Jako ciekawostkę odnotować warto, iż na potrzeby instalacji użyte w niej szkło zostało specjalnie sprowadzone z fabryki w Mediolanie, której neonowe korzenie sięgają początków lat 50. 

zdjęcie: Maciej Stempij


Choć w sposób oczywisty forma neonowa przywodzi na myśl neony reklamowe z dawnych lat, instalacja, w swoim założeniu, ma być swojego rodzaju antytezą klasycznych neonów, zabiegających swoją intensywnością o atencje przechodniów. „Wdech/Wydech” to raczej subtelna i stonowana realizacja artystyczna, skłaniająca do wyciszenia i refleksji.

zdjęcie: Maciej Stempij

Istotą pulsującej w rytmie ludzkiego oddechu instalacji „Wdech/Wydech” jest stworzenie iluzji synchronizacji neonu – elementu miasta z organizmem człowieka – użytkownikiem miasta. Zabieg służy zorientowaniu przekazu instalacji na pojedynczego odbiorcę i jego indywidualne „tu i teraz”. Ten swoisty manifest idei humanizmu w przestrzeni miejskiej ma za zadanie zwrócenie uwagi na kwestie jakości życia i potrzeb mieszkańców. Tempo życia, jakość powietrza, dostępność i atrakcyjność terenów zielonych to zagadnienia, które będą musiały zostać potraktowane poważnie w kontekście trendów demograficznych i procesów depopulacyjnych. „Wdech/Wydech” to zatem także swoiste memento mori dla Łodzi. Wdech-wydech – póki są ludzie, jest miasto – tłumaczą autorzy projektu, artyści z pracowni  Supergut Studio.

zdjęcie: Maciej Stempij

Supergut Studio to katowicki kolektyw projektowy założony przez architektów Katarzynę Furgalińską
i Łukasza Smolarczyka. Działają w różnych skalach i na styku różnych dyscyplin projektowych,
w szerokim zakresie odnosząc się do tematyki miejskiej. Abstrahując od projektów związanych
z architekturą i urbanistyką, bardzo często realizują działania z dziedziny informacji wizualnej, instalacji przestrzennej, mebla i produktu. Są oni autorami „Zachodu Słońca” – neonu w Katowicach, który przedarł szlaki neonowi jako medium wchodzące w interakcję i komentujące przestrzeń.

zdjęcie: Maciej Stempij

Projekt: Supergut Studio
Adres: Narutowicza 21 
Kurator projektu: Michał Bieżyński
Organizator: Łódzkie Centrum Wydarzeń 

zdjęcie: Maciej Stempij

źródło: Łódzkie Centrum Wydarzeń


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *