UN-FOLD

Urban Nation przygotowało drugą wystawę w swojej siedzibie. Nie ma zaskoczenia, wszystko już znamy. Jest to niemalże ta sama wystawa tylko w innej konfiguracji z innymi pracami podobnej grupy autorów. Mam wrażenie, że prawie wszystkie pochodzą z projektu M, który to był organizowany cyklicznie w oknach parteru jeszcze sprzed remontu budynku. I tam wyglądały dobrze. Tutaj jednak jest ich za dużo i przede wszystkim są za dużo w stosunku do przestrzeni. Bardzo często nie mamy odejścia od prac co bardzo przeszkadza w oglądaniu. Na wystawie można zobaczyć pracę Tankpetrola którą ciężko objąć wzrokiem stojąc na przeciwko niej. Pracę Sepego schowanego do połowy za betonową barierką. Wystawę urozmaicają witryny z narzędziami jakimi posługują się artyści. Mamy pędzle, wałki, markery, … czyli wszystko co można zobaczyć w Bauhausie lub sklepie dla plastyków. W zasadzie trudno znaleść w innych dziedzinach sztuki aż taki kult narzędzia pracy. Artyści z innych dziedzin nie pokazują swoich brudnych pędzli, palet, wiadra z gliną, butów pochlapanych farbą.
Przy okazji otwarcia wystawy swoją odsłonę miały rezydencje artystyczne znajdujące się tuż nad muzeum. Jest to kilka przestrzeni, a właściwie mieszkań wykończonych w wysokim standardzie. Bardzo komfortowych i wygodnych. Pracownie można było zobaczyć w czasie otwarcia, jak również małą wystawę rezydentów.  Obecnie jest tam dość cicho. Nie wiem czy artyści street artu potrzebują rezydencji. Zazwyczaj są to osoby które się dużo przemieszczają i uwięzienie takiej osoby na 3 miesiące w jednym miejscu jest dość trudne, a wręcz niemożliwe. Rezydencja nie zastąpi własnej pracowni.  Z gościnności UN obecnie korzysta Nespoon.
Podsumowując nie jest to wystawa która jest atrakcyjna dla osób znających temat. Ale jest na pewno ciekawa dla ludzi spoza środowiska i zapewne z taką myślą została skonstruowana przez autorów. Dodać należy, że muzeum jest otwarte za darmo, codziennie oprócz poniedziałków. To wciąż obowiązkowy punkt na mapie Berlina. Do muzeum Łatwo trafić. Z daleka widać pomalowaną fasadę budynku przy ulicy Bülowstraße 7.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *