STIK WRÓCI DO GDAŃSKA

Wygląda na to, że jeden ze „skandali” związanych ze światowym street artem, które miały miejsce w Polsce doczekał się szczęśliwego zakończeniu. Dwa lata temu na portalu sosm.pl, Mariusz Jaksik opisał jak prace, autorstwa STIKa, które powstały w ramach warsztatów w gdańskiej Centrum Kultury Łaźnia wylądowały w Londynie i były sprzedawane przez galerię Lamberty. Dziś, oficjalnym komunikacie rozesłanym przez STIKA, świat został poinformowany, że galeria i artysta wspólnie będą działał „odrestaurują” pracę w lipcu przyszłego roku. Nie jest wyjaśnione co dokładnie oznacza „odrestaurowanie”, ale raczej możemy spodziewać się artysty w Polsce w wakacje 2019 r. STIK oprócz informacji prasowej załączył wykaz wszystkich publikacji na ten temat. 

Laznia:                         www.laznia.pl                        
STIK:                            www.stik.org                          
Lamberty Antiques:    www.lamberty.co.uk              

Andrew Lamberty 4 Rooms: https://www.channel4.com/programmes/four-rooms/profiles/all/andrew-lamberty/22

STIK street artwork sells for £93,750 at auction for community arts charity: https://www.artification.org.uk/blog/stiks-tallest-mural-big-mother-brings-house-down-phillips-auction-2018
STIK street artwork sells for £150,000 for homeless charity:https://www.hackneycitizen.co.uk/2018/10/15/stik-sculpture-fetches-150k-homeless-charity/
 
Petition: https://www.change.org/p/andrew-lamberty-return-our-community-mural

Financial Times: https://www.ft.com/content/2039c782-1f63-11e7-b7d3-163f5a7f229c
Artforum: https://www.artforum.com/news/community-mural-in-gdansk-taken-by-british-art-dealer-65325
Institute of Art and Law: https://ial.uk.com/street-artist-and-community-fight-for-dismembered-mural/
Vandalog: https://blog.vandalog.com/tag/lamberty-antiques/
East-End Review: http://www.eastendreview.co.uk/2015/11/16/stik-missing-community-mural-gdansk-poland-on-sale-west-london/
Hackney Citizen: https://www.hackneycitizen.co.uk/2016/12/15/stik-street-art-petition-poland-mural-andrew-lamberty/
Kultura Trojmiasto: http://kultura.trojmiasto.pl/Tajemnicze-znikniecie-murali-brytyjskiego-artysty-n95953.html
The News Poland: http://www.thenews.pl/1/11/Artykul/227509,Street-artist-Stiks-nonprofit-Polish-mural-hijacked-to-London
Radio Poland: http://www.thenews.pl/1/11/Artykul/227509,Street-artist-Stiks-nonprofit-Polish-mural-hijacked-to-London
Panorama Poland (starts at 115:15): http://panorama.tvp.pl/22192196/04112015-1800
Wiadomoski: https://wiadomosci.wp.pl/brytyjski-artysta-odnalazl-namalowane-w-gdansku-graffiti-w-londynskim-domu-aukcyjnym-6027729402524289a?kat=1019379&wid=17950514&ticaid=115ecb
SOSM: http://sosm.pl/ogolnie/wiemy-kto-ma-stika/
Radio Gdansk: https://www.radiogdansk.pl/index.php/wydarzenia/item/32885-graffiti-warte-tysiace-funtow-ma-wrocic-do-gdanska-londynska-galeria-tlumaczy-jak-kupila-dzielo-stika.html
Kultura: http://kultura.trojmiasto.pl/Warte-tysiace-funtow-prace-Stika-wroca-do-Gdanska-n97099.html
Trojmiasto: http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35636,19317846,graffiti-stika-warte-tysiace-funtow-maja-wrocic-do-gdanska.html
Art Intern: http://en.artintern.net/index.php/review/main/html/1/5387
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *