PROEMBRION – 3X3X3

Wystawa „3x3x3” została otwarta w galerii Celal M13 przy ul. Miromesnil 13 w Paryżu. Jest podzielona na dwie części. Otwarcie pierwszej, prezentującej 13 obrazów na płótnie, odbyło się 15-go listopada 2018. Druga część będzie otwarta 6-go grudnia 2018, kiedy oprócz pozostałych obrazów zostanie zaprezentowany katalog. Całość obejmuje 26 obrazów na płótnie oraz jeden mural namalowany w Warszawie („Hyperbolic Exuberants”, 240x240cm, V9).

Na wystawę „3x3x3” usystematyzowałem moje struktury matematyczne i przypisałem je subiektywnie do 27 kolorów tytułowej kostki 3x3x3 RGB. Każde płótno ma indywidualną kolorystykę, wymiary i temat.

KOLOR

Sześcian kolorów RGB to przestrzeń zdefiniowana przez trzy współrzędne – czerwony, zielony i niebieski. Zawiera każdy dowolny kolor w wyniku dodawania różnych wartości tych trzech kolorów podstawowych.
Obiekty umieszczone w przestrzeni płótna są oświetlane kolorem zależnym od kąta padania na powierzchnię w odniesieniu do przestrzeni RGB.
Każdy obraz jest zorientowany na inny jej kolor a białe światło świeci z góry.
Druga najprostsza kostka RGB ma tylko 27 kolorów: 8 na wierzchołkach, 12 na środku każdej krawędzi, 6 na środku ścian i jeden w środku całej bryły.

WYMIARY

Wybrałem wymiary płócien w taki sposób, że jeśli by je umieścić jako punkty w układzie współrzędnych wysokości względem szerokości, utworzą uproszczoną perspektywę sześcianu RGB 3x3x3.
Ponadto proporcje są zrównoważone pod względem liczby i wielkości kwadratów, prostokątów poziomych i pionowych.

STRUKTURY

Namalowałem abstrakcyjne pejzaże zbudowane intuicyjnie ze studiowanych przeze mnie matematycznych struktur przestrzennych. Jest to kontynuacja tematu poprzedniej wystawy DISCRETINUUM, ale zbiór przedmiotów jest większy i bardziej usystematyzowany.
Pierwsze i najmniejsze płótno jest zorientowane na czerń, gdzie dominują formy intuicyjne.
Na obrazach skierowanych do ciemnych kolorów występują formy w początkowym stadium wzrostu. Na zielonych są egzukubiki, na niebieskich egzuiteby, a na czerwonych egzutoroidy. Na cyjanach (zielony + niebieski), magentach (niebieski + czerwony) i żółtych (czerwony + zielony) są ich wspólne cechy: posiadanie trójkątnych naroży, osiowość, oraz sześciokątne uporządkowanie. Im jaśniejszy kolor, tym bardziej zaawansowany obiekt jest na nim malowany. Na Białym i na trzech najjaśniejszych tłach jest płaszczyzna hiperboliczna – najbardziej elegancka struktura, jaką użyłem w moim studium. Szary obraz pośrodku podsumowuje wszystko mapą struktur.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *