PIOTR SKIBA W POLEXIT

Przestrzeń POLEXIT jest moim autorskim projektem kuratorskim, mającym na celu przedstawianie wachlarza postaw artystycznych w kontekście dynamicznych zmian społecznych i politycznych otaczającej nas rzeczywistości. W przestrzeni własnej pracowni tworzę czasową galerię, do której zapraszam przede wszystkim artystów poruszających się w przestrzeniach kultury alternatywnej, szeroko rozumianej sztuki niezależnej i zaangażowanej. Wystawy mają w swoim założeniu krótkotrwałość i efemeryczność, mają być przyczynkiem do stworzenia nie tyle platformy jednostronnej wypowiedzi artystycznej, ale przede wszystkim pola wymiany doświadczeń i namysłu, katalizatorem dyskusji nad rolą współczesnej sztuki w kreowaniu świadomych postaw i wypowiedzi wobec narastającej radykalizacji świata, dokonujących się na naszych oczach zmian i przewarstwień zarówno społecznych, jak i światopoglądowych. Moim celem jest nie tyle wskazywanie odpowiedzi, co stawianie kolejnych pytań: o aktualność postulatów zaangażowania sztuki,  specyfikę uwarunkowań kulturowych, próby znajdowania sposobów określania się lub uników wobec problemów aktualności.

Na pierwszą odsłonę zaprosiłem Piotra Skibe który pokazał premierowo kilka obiektów wyciętych z miejskiego krajobrazu. Przedmiot taki jako subtelny wizualny cytat staje się swoistym pomnikiem miejsca. Pracownia znajduje się w dość specyficznym miejscu bo na terenach byłej Stoczni Gdańskiej, a obecnie Stoczni Cesarskiej. W przeciągu kilku lat teren powinien zostać zrewitalizowany zachowując historyczne elementy z współczesną architekturą. Stocznia jest i była miejscem wielu inicjatyw artystycznych. Na jej terenie funkcjonowała Kolonia Artystów, Modelarnia, Instytut Sztuki Wyspa.

Piotr w opisie pracy posługuje się cytatem:
Oszpecenie jest jak oświecenie. Wywraca na wierzch wnętrzności, odgrzebuje wiedzę i odsłania tajemnice. Zarazem jednak […] może powodować ożywienie oszpecanego przedmiotu, czyniąc odsłanianą tajemnicę bardziej tajemniczą i wskazując dziwną magię u podstaw oświeceniowej eliminacji magii.
Michael Taussig, „Defacement. Public Secrecy and the Labor of the Negative”

ARTSCORE jest partnerem tego wydarzania.
www.polexit.org
www.instagram.com/polexitgallery
www.facebook.com/Polexit-326134984835514


Untitled / Steel / Gasoline / Oil / Rust / Water / 2018

Untitled / Steel / Gasoline / Oil / Rust / Water / 2018

(Untitled) Chicken wing + Plastic Cups / KFC / Bronze Die-Cast/ Life-Size / 2016

Untitled / Steel / Gasoline / Oil / Rust / Water / 2018

Untitled / Steel / Gasoline / Oil / Rust / Water / 2018

Untitled / Steel / Gasoline / Oil / Rust / Water / 2018

Untitled / Steel / Gasoline / Oil / Rust / Water / 2018

PIOTR SKIBA
Urodzony w 1980 roku we Wrocławiu.
Absolwent Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Malarstwa i Rzeźby.
Twórca filmów, obiektów i instalacji. Mieszka i pracuje we Wrocławiu i Szczecinie.
Od 2014 Jest wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie na wydziale Malarstwa i Nowych Mediów.
Jego prace pokazywane były w muzeach, galeriach i instytucjach min:
Whitebox Art Center NY, MWW Muzeum Współczesne Wrocław, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, BACC Bangkok Art and Culture Center, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Warszawa, DAMA Project Palazzo Saluzzo Paesana Turyn, Dash Gallery Belgia, Art Station Foundation Poznań, Giorgio Galotti Gallery Turyn, Berthold Pott Gallery Cologne, Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko, CSW Kronika Bytom, BWA Wrocław, Muzeum Narodowe w Szczecinie I wiele innych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *