ODJAZD Z WROCŁAWIA GŁÓWNEGO

W ostatni piątek Wrocław zyskał nową przestrzeń wystawienniczą zlokalizowaną w budynku dworca Wrocław Główny, a dokładniej na antresoli holu głównego. Galerię stanowią 4 przestrzenie, z czego trzy są wystawiennicze. Wnętrza dość trudne w planowaniu wystaw, wyzwaniem zwłaszcza będzie las kolumn i to że obiekt dworca jest zabytkowy. Nowe miejsce ma szanse przyjąć się w świadomości ludzi lubiących sztukę bardzo szybko. Frekwencja dopisała, były tłumy. Znużony oczekiwaniem na pociąg i zdegustowany jakością oferty, podróżny na pewno znajdzie tutaj idealne miejsce dla siebie.

galeria BWA Wrocław Główny
Antresola na Dworcu PKP Wrocław Główny
ul. Piłsudskiego 105

wystawa czynna od 22.02.2019 do 31.03.2019″

Kilka słów od organizatorów:

„Wystawą tą próbujemy oswoić nową przestrzeń” – opowiada kuratorka Anna Mituś – „i przepracować nieuniknione skojarzenia jakie wywołuje. Reagujemy więc na swoisty kontekst miejsca i sytuację, w której znaleźliśmy się jako instytucja, wyruszając na przeciw temu, co nas czeka”. Nowe miejsce mieści się na antresoli dworca kolejowego, która powstała w 2016 roku, kiedy Wrocław pełnił funkcję Europejskiej Stolicy Kultury. Teraz, gdy galeria Awangarda zostanie zamknięta w oczekiwaniu na pierwsze prace remontowe, BWA Wrocław dopisuje nowy rozdział, wykorzystując jako piątą – obok galerii Dizajn, SIC! i Studio – przestrzeń na prezentację sztuki współczesnej. Warto podkreślić też, że widowiskowe przeszklone okna skrzydeł bocznych galerii Awangarda nadal będą gościć prace artystów, stanowiąc „oderwaną witrynę” nowej galerii.

Pierwszą wystawę o tytule „Odjazd” przygotował niezwykły zespół kuratorski: Anna Mituś, Marek Puchała, Katarzyna Roj, Joanna Stembalska, czyli osoby, które od kilkunastu lat związane są z tą instytucją, w tym sam dyrektor. W nawach dworcowej antresoli zostaną pokazane prace zaprzyjaźnionych z BWA Wrocław i ważnych twórców (m.in. Krystian Truth Czaplicki, Wojciech Doroszuk, Grupa Luxus, Honorata Martin, Mariusz Waras, Ada Zielińska, Julian Jakub Ziółkowski), którzy nie odwracają wzroku od biegu rzeczy i tak jak reszta próbują w nim przetrwać. „Ci artyści nie przyglądają się naszym sprawom, by sportretować je w udanych kadrach” – podkreślają kuratorzy – „lecz wyruszają razem z nami w podróż, o której nie wiemy przecież, jak się skończy”. Na wystawie zobaczymy wybór prac, które mogą zaoferować intrygujące z punktu widzenia odkrywców – obserwacje fragmentów rzeczywistości. To bardzo różne rzeczy: filmy, wideo-performansy, dokumentacje, rzeźby, obiekty i instalacje. Częściowo wyszukane wśród najciekawszych wypowiedzi artystów na ten temat z ostatnich lat, częściowo zupełnie premierowe. Metaforycznie łączy je motyw namiotu, jako niezwykłej kondensacji przestrzeni egzystencjalnej i aksjologicznej, miniatury domu i kwintesencji gotowości do drogi. Jak dopowiadają kuratorzy: „każdy z nas (kuratorów, twórców, widzów) wnosi w tę przestrzeń ogromny ładunek własnych doświadczeń”.

Wrocławski dworzec był już niejednokrotnie przestrzenią otwartą dla sztuki współczesnej, często w jej najbardziej eksperymentalnych formach. Ekspozycja „Odjazd” przypomni je w formie dokumentacji, zapraszając jednocześnie mieszkańców Wrocławia i przyjezdnych do wniknięcia nawet w te na co dzień niedostępne zakamarki naszej nowej galerii. „Wystawa będzie działać więc trochę jak „parapetówka” – opowiada dyrektor BWA Wrocław Marek Puchała. Galeria nie wydziela przestrzeni dla „zespołu” i przestrzeni dla „zwiedzających”. Chcemy, żeby wszyscy w ten sposób poczuli się trochę częścią naszego doświadczenia nowych osiedleńców”.

artyści: Olaf Brzeski, Krystian Truth Czaplicki, Czarny Latawiec, Wojciech Doroszuk, Krzysztof Gil, Wojciech Gilewicz, Grupa Luxus, Krištof Kintera, Zbigniew Libera, Honorata Martin i Maksymilian Podleśny, Karina Marusińska, Nomadic State, Łukasz Rusznica, Kama Sokolnicka, Mariusz Waras, Karolina Wiktor, Ada Zielińska, Julian Jakub Ziółkowski i Hyon Gyon
ponadto: archiwum sztuki na dworcu i kino Zbyszek
kuratorzy: Anna Mituś, Marek Puchała, Katarzyna Roj, Asia Joanna Stembalska

patroni medialni: Radio Wrocław, Radio RAM,
Radio Wrocław Kultura

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *