BORONDO W BORDEAUX

Hiszpański artysty Gonzalo Borono, o którym w ostatnim czasie zrobiło się nieco cicho, dwa tygodniu otworzył swoją nową wystawę we francuskim Bordeaux. Merci jest wielką instalacją stworzoną wewnątrz budynku zbudowanego w 1810 roku dla kongregacji protestanckiej. Poniżej opis kuratorski ekspozycji.

Jeśli krajobraz odpowiada rozmiarowi przyrody objętej naszym spojrzeniem, czy istnieje krajobraz poza naszym zrozumieniem? 
Wystawa Merci jest wciągającą propozycją, która kwestionuje naszą złożoną i sprzeczną relację z naturą, poprzez przemieszczenie rośliny w symbolicznej przestrzeni świątyni Chartrons.
Gonzalo Borondo konfrontuje psychologiczny rezonans świątyni, zbudowany w 1832 roku i zamknięty na 50 lat, wprowadzenie, sanktuarium, a także poświęcenie roślin, których powolna transformacja jest integralną częścią programu. Czas zawieszenia jest cykliczny, wrażliwy, niedostrzegalny i wielokrotny. Poprzez serię zestawień obrazów wideo, malarstwa, gier perspektywicznych i zmian w skalach przestrzennych i czasowych podróż, która jest zarówno zmysłowa, jak i metafizyczna, uniemożliwia jedno czytanie. Tak więc ten konfliktowy związek nie jest w opozycji, ale jako możliwość spotkania, równowagi, pod warunkiem, że przeniesiemy nasz pogląd na środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *