BAŃDA I BARTOSIK NA JEDNEJ WYSTAWIE

Poznań wzywa! W najbliższy piątek w galerii 9/10 w Poznaniu wystawa, którą każdy będacy w promieniu 300 km powinien odwiedzić w dniu wernisażu, pozostali mogą to zrobić w terminie późniejszym. Jedne z najciekawszych artystek w Polsce (przynajmniej w mojej, być może nic nie znaczącej opinii) zwarły szeregi, a właściwie swój talent! Basia Bańda i Gosia Bartosik!

Poniżej opis organizatorów:Rysunek jest jak powietrze, wszechobecny tak bardzo, że już go nawet czasem nie widzimy. Lecz przy całej swobodzie tworzenia i otwartości ocen ciągle wolimy, gdy jest ważny, przekonywujący, o czymś. Gdy jest darem dla nas, danym bezinteresownie, dla zachwytu, wstrząsu albo istotnej informacji. Basia i Gosia od początku swoich działań traktują rysunek jako narzędzie równe wszystkim innym. Jest dla nich sposobem mówienia o świecie, bardzo przefiltrowanym przez ich głęboką wrażliwość. I niech nikogo nie zmyli stosowane przez nie zdrobnienie imion – to twarde zawodniczki, potrafiące bezkompromisowo opowiadać o sprawach nader osobistych. Ich własny świat decyduje o kształcie tego przedstawianego – to jasne –  artystki nadają mu jednak cechy uniwersalne, dzięki czemu możemy je odczytywać mimo bardzo indywidualnego nacechowania.

Wystawa w 9/10 jest efektem dialogu, w którym decydująca rolę odegrały czas, odległość, różnice bardziej, niż podobieństwa. Tak bywa. Ich dialog jest trochę równolegle biegnącymi opowieściami, czasem się zazębiają, czasem niekoniecznie. Zawsze jest to jednak wzajemny respekt, słuchanie, czytanie i oglądanie, na chwilę przynajmniej, oczami Tej Drugiej. Efekt końcowy jest tu w odniesieniu do tej ostrożnej rozmowy trochę jak uliczna wrzutka, która pewnie, choć w danym momencie najistotniejsza dla autora, zniknie za chwilę pod warstwą następnych komunikatów.

Wystawa Rysunki Basi Bańdy i Gosi Bartosik jest kolejną odsłoną cyklu duetów prezentowaną w Galerii 9/10 w Poznaniu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *