ARTYŚCI OTWIERAJĄ WŁASNE GALERIE

Od lat pisałem o tym, że polska scena ma w nosie artystów, którzy wywodzą się ze street artu. I nie miało tu znaczenia jak wielkimi gwiazdami byli Ci artyści- „polski art world” solidarnie ignorował ich wszystkich.

Najlepszym rozwiązaniem było więc zignorowanie „polskiego art worldu”, który w końcu ignoruje ten światowy „art world”. Mniej więcej w tym samym czasie powstały w Polsce dwie galerie założone przez artystów, z naszej bajki i z naszych stron- zarówno zainteresowań i tych stron, na których pisaliśmy i piszemy.

IRON OXIDE

Dobrze wszystkim znana grupa Monstfur otworzyła w Częstochowie galerię Iron Oxide. Obserwując Monstfurów przez lata można było zauważyć u nich aspiracje do tworzenia większych i bardziej znaczących projektów. Przy tym nie zaniedbywali rodzinnej Częstochowy i dzielnie budowali swoją markę na lokalnej scenie. Doczekali się przy tym kilku skandali i pierwszych stron w lokalnej prasie co na pewno im nie zaszkodziło. Teraz doczekali się własnej przestrzeni, w której to oni będą rządzili i oni będą rozdawali karty. Na razie zestaw artystów reprezentowanych przez galerię nie zaskakuje, to sprawdzona ekipa: Tomasz Górnicki, Simpson i oczywiście Monstfury. Mocno trzymamy kciuki i kibicujemy, ale to nie jedyna galeria otwarta przez samych artystów w ostatnim czasie. Ale to jedyna inicjatywa powołana w zbliżonym czasie.

POLEXIT

Polexit to właściwie bardziej projekt niż galeria. Mariusz Waras (M-City) oddaje część swojej pracowni na kilka dni innemu artyście lub „wydarzeniu”. Galeria jest przywiązana do pracowni, a nie do miejsca. Miejsce jest częścią większego kompleksu WL4 Mleczny Piotr znajdującego się na terenie Stoczni Cesarskiej, którego Mariusz jest prezesem. Jest to zabytkowy budynek tuż przy samej wodzie gdzie swoje pracownie ma 14 artystów. Budynek przez długie lata służył jako stoczniowy magazyn, a w czasie wojny był częścią kompleksu budującego U-boty. Wracając do samej przestrzeni Waras pisze:

POLEXIT jest moim autorskim projektem kuratorskim, mającym na celu przedstawianie wachlarza postaw artystycznych w kontekście dynamicznych zmian społecznych i politycznych otaczającej nas rzeczywistości. W przestrzeni własnej pracowni tworzę czasową galerię, do której zapraszam przede wszystkim artystów poruszających się w przestrzeniach kultury alternatywnej, szeroko rozumianej sztuki niezależnej i zaangażowanej. Wystawy mają w swoim założeniu krótkotrwałość i efemeryczność, mają być przyczynkiem do stworzenia nie tyle platformy jednostronnej wypowiedzi artystycznej, ale przede wszystkim pola wymiany doświadczeń i namysłu, katalizatorem dyskusji nad rolą współczesnej sztuki w kreowaniu świadomych postaw i wypowiedzi wobec narastającej radykalizacji świata, dokonujących się na naszych oczach zmian i przewarstwień zarówno społecznych, jak i światopoglądowych. Moim celem jest nie tyle wskazywanie odpowiedzi, co stawianie kolejnych pytań: o aktualność postulatów zaangażowania sztuki,  specyfikę uwarunkowań kulturowych, próby znajdowania sposobów określania się lub uników wobec problemów aktualności.

Można by się spodziewać, że Mariusz będzie poruszał się po gruncie który dobrze zna, czyli na działaniach w przestrzeni publicznej. Tutaj jednak widać, że bardziej kieruje się w stronę tak zwanej sztuki współczesnej i związanych z nią zagadnień.

Pierwszym z gości pracowni był Piotr Skiba >https://www.instagram.com/_piotr_skiba/

http://polexit.org
https://www.instagram.com/polexitgallery
https://www.facebook.com/Polexit-326134984835514


IRON OXIDE

POLEXIT GALLERY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *