SHEPARD FAIREY W MOSKWIE

Artmosphere to pierwsze i jedyne rosyjskie biennale sztuki miejskiej, które przedstawia wybitnych artystów ulicznych z całego świata i równocześnie  wspiera  rozwój lokalnej sztuki ulicznej.

W ramach specjalnego programu biennale odbyły się takie wydarzenia jak pierwsza solowa wystawa Sheparda Faireya w Moskiewskim Muzeum Sztuki Współczesnej (MMOMA) (o której już pisaliśmy), coroczny graffiti jam w Gorky Park oraz festiwal filmów dokumentalnych StreetDoc. W ramach projektu powstały także  trzy murale:  Sheparda Faireya, 3TTMANa i Okudy.

Artmossphere 2018, podobnie jak poprzednie biennale, odbyło się w formie dużej zbiorowej wystawy, na której prezentowane są prace artystów w przestrzeni Excise Storehouse of Winzavod Centre for Contemporary Art. Trewało od 30 sierpnia 2018 do listopada 2018 roku.

Biennale powoli dobiega końca i chcemy podzielić się z Wami zdjęciami, pokazującymi jak to wyglądało, a także tekstem dotyczącym muralu  Sheparda Faireya w Moskwie.

Murala pana OBEYa, powstał na  fasadzie zajezdni tramwajowej. Jest to pierwsza praca Obeya w Moskwie, podobnie jak wystawa była jego lokalnym debiutem.

Praca przedstawia maszynę drukarską na tle promieni wykonanych w stylu art deco oraz charakterystyczną wizytówkę artysty – logo Gear Star z portretem „zapaśnika” Andre Gianta.   Napis brzmi: „Sztuka powinna być wszędzie” i symbolizuje osobistą filozofię autora, inspirowaną twórczością Vladimira Mayakovsky’ego i Keitha Haringa.

„Wierzę, że mural w przestrzeni publicznej jest równie potężnym środkiem oddziaływania na umysły i rozpowszechniania artystycznych pomysłów, jak replikacja moich plakatów. Dlatego w pracy znajduje się drukarnia, symbolizuje ona monumentalną propagandę w nowoczesnym sposób. Praca została nazwana w ironiczny sposób: w końcu sztuka rozszerza, a nie zawęża, nasze spojrzenie na świat „- skomentował artysta.

Mural poprzedzał pierwszą solowa wystawę muzealną Shepard Fairya w Rosji. Projekt Force Majeure pokazuje prace, które stworzył w ciągu ostatnich 25 lat, a także kilka nowych wykonananych specjalnie na wystawę MMOMA. Ekspozycja jest zbudowana na zasadzie tematycznej i pokazuje kluczowe motywy i etapy rozwoju artysty, od fascynacji sztuką undergroundową i sowiecką sztuką konstruktywistyczną po pop-art i projektowanie reklam.

Projekt jest realizowany we współpracy z grupą kreatywną ARTMOSPHERE, Moskiewskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Fundacją RuArts przy wsparciu włoskiej galerii Wunderkammern z Rzymu.

Mural znajduje się przy ulicy Mytnaya 12.

Tekst i zdjęcia na podstawie materiałów dostarczonych przez Sashę Krolikovą współtworzącą Moskiewskie biennale.






































Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *